MÓWIĄCE KAMIENIE

Cierplewo – Zalew Koronowski, przeprawa promowa. Szlak im.L. Wyczólkowskiego. Dąb szypułkowy

zdjecie


Wieś Cierplewo położona jest w północno-zachodniej części województwa Kujawsko-Pomorskiego na skraju Borów Tucholskich nad wschodnim brzegiem Zalewu Koronowskiego i jest jednym z najmniejszych Sołectw Gminy Lubiewo.

Na terenie Sołectwa Cierplewo nad brzegiem Zalewu Koronowskiego w miejscowości zwanej Wielonek znajduje się około 100 działek rekreacyjnych, i dwa ośrodki wczasowe należące do Fabryki Form Metalowych oraz do Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A.

W tak małej i nielicznej wiosce znajduje się świetlica wiejska z boiskiem, oraz działają takie organizację jak, koło gospodyń wiejskich i ochotnicza straż pożarna która jako ciekawostkę posiada na swoim wyposażeniu samochód „bojowy” SYRENKĘ BOSTO, która jest maskotką ochotniczej straży w Gminie Lubiewo. Do atrakcji Wsi Cierplewo i Gminy Lubiewo można zaliczyć przeprawę promową która skraca w znacznym stopniu dojazd od strony Bydgoszczy i Koronowa. Prom został usytuowany w miejscu gdzie przed spiętrzeniem wód rzeki Brdy funkcjonował tzw. „kozi most”. Wskutek wspomnianego spiętrzenia uległa prawie całkowitemu zniszczeniu wieś Wielonek , która znalazła się w większości pod wodą a która należała kiedyś do sołectwa Cierplewo. Sam Zalew Koronowski powstał w latach 1958 – 1963 roku i został stworzony w celach energetycznych ze spiętrzenia wód rzeki „Brda” i rozciąga się na długości około 36 km.

Wioskę odwiedzają najchętniej ludzie spragnieni ciszy i spokoju którzy odpoczywają pośród ciszy otaczającej przyrody szumu drzew i fal, czyli można powiedzieć że jest to idealne miejsce dla wędkarzy, żeglarzy i grzybiarzy których wieś Cierplewo i Gmina Lubiewo serdecznie zapraszają.

Aktualnie wieś zamieszkiwana jest przez około 80 mieszkańców, którzy w głównej mierzy utrzymują się z pracy na roli i turystyki.

Najlepiej z opisywaną miejscowością kojarzą się słowa piosenki Krzysztofa Klenczona z Czerownych Gitar „Tam gdzie woda i las”

Nagrałeś ciekawą trasę w Borowiackich Szlakach?
dodaj
Chcesz dodać ciekawy obiekt do Borowiackich Szlaków?
dodaj
Znasz interesującą historię o Borowiackich Szlakach?
dodaj