MÓWIĄCE KAMIENIE

Zalew Koronowski – prom

Informacje o miejscu
Sokole - Kuźnica

zdjecie


Zalew i jego okolice są rajem dla uprawiających turystykę wodną, pieszą i rowerową. Są także rajem dla wędkarzy, myśliwych, ichtiologów, ornitologów, a także grzybiarzy i fotografów. Przede wszystkim jednak Zalew Koronowski jest doskonałym akwenem do uprawiania żeglarstwa, a przy jego brzegach usytuowanych jest wiele przystani i ośrodków wczasowych. Co roku organizowane są tutaj liczne regaty, rejsy i kursy żeglarskie. Najbardziej znane obiekty wypoczynkowe nad Zalewem znajdują się w: Pieczyskach, Romanowie, Samociążku, Tuszynach, Srebrnicy, Krówce Leśnej, Sokole Kuźnicy Wielonku.

Zalew Koronowski posiada prawie na całej przestrzeni suche brzegi z lasem dochodzącym do wody. Daje to znakomitą możliwość dobijania żaglówką do brzegu prawie w każdym miejscu. Na terenie całego akwenu obowiązuje ograniczona strefa ciszy. Opisując walory turystyczne Zalewu Koronowskiego nie można także zapominać, że leży on na szlaku Brdy, czyli jednym z najpopularniejszych w Polsce szlaków spływów kajakowych.
Na uroki tego terenu wpływa przede wszystkim rzeźba doliny Brdy, składająca się z rynien jeziornych, będących efektem wytapiania się brył martwego lodu, a także otoczenie zbiornika przez zwarte kompleksy leśne
Z całą pewnością Zalew Koronowski  wart jest odkrycia i poznania.

Zapraszamy do odwiedzenia strony: www.przewodnikzeglarski.pl

Fauna i flora Zalewu Koronowskiego

Zalew Koronowski jest bogaty i różnorodny pod względem zamieszkującego go ptactwa. Na walory zalewu ptaki nie pozostają obojętne i chętnie zasiedlają te tereny. Będąc tu koniecznie zabierzmy ze sobą lornetkę. Możemy liczyć na istne ptasie safari, które stanie się jeszcze ciekawsze, gdy zaopatrzymy się w kieszonkowy przewodnik do oznaczania tych zwierząt. Występowanie ptaków zależne jest również od pory roku, w jakiej odwiedzamy dane miejsce, mimo to są gatunki, które spotkamy praktycznie o każdej porze na obszarze Zalewu. Bystre oko dostrzec może m.in. cyranki, czaple siwe i kormorany, perkozy i kurki wodne, łabędzie nieme, oraz najrzadziej spotykane płaskonosy, orły bieliki, sowy uszatki oraz puszczyki.
Innymi mieszkańcami jeziora są wydry, piżmaki, karczowniki ziemnowodne oraz bobry.


Zalew Koronowski chroniony jest w ramach obszaru chronionego krajobrazu i w związku z szeroko rozwiniętym ruchem turystycznym należy zawsze pamiętać o jego wielkiej wartości przyrodniczej. Zwłaszcza, że stanowi on integralną część doliny Brdy i jezior polodowcowych tworząc w ten sposób naturalny szlak wędrówek dla wielu zwierząt i ptactwa.

Biała Flota

Po wodach Zalewu Koronowskiego pływają w tej chwili dwa statki pasażerskie: „NIVA" (tel. +48 603 55 62 20 ) oraz „ZGŁOWIĘDA” (tel. +48 601 62 34 04). Statek „NIVA” na stałe cumuje przy Ośrodku Wczasowym „JULIA” w Samociążku, natomiast miejscem cumowania „ZGŁOWIĘDY” jest główna plaża w Pieczyskach, a rejsy można także zamawiać za pośrednictwem Domu Wczasowego „POLONEZ”.

Prom samochodowy w Wielonku, działa od maja do końca października w następujących godzinach:

Kursuje od maja do października
Telefon kontaktowy do zarządcy promu:
tel. 887 606 301

29-30 kwietnia (piątek-sobota) - 10.00-18.00

maj: od poniedziałku do czwartku w godz. 10.00 - 18.00, piątek - niedziela i święta w godz. 10.00 - 19.00
czerwiec: codziennie 8.00 - 19.00
lipiec - sierpień: codziennie 8.00 - 20.00
01-15 września - codziennie 10.00 - 17.00

przejazd promem jest bezpłatny


Prom na Zalewie Koronowskim w Sokole Kuźnicy

89-526 Lubiewo
Wielonek

Prom przez Zalew Koronowski w Sokole Kuźnicy łączy dwa powiaty (bydgoski i tucholski) oraz dwie gminy (Koronowo i Lubiewo).

Wędkarstwo


Wody Zalewu to raj dla wędkarzy. Na zalewie można spotkać niemal każdą rybę i to nie tylko nizinną - u ujścia Brdy dość regularnie łowi się pstrągi. Wędkarz jeziorowy, dysponujący obiektem pływającym i to najlepiej z silnikiem spalinowym, znajdzie tutaj wszystko, czego potrzebuje do szczęścia - od rozległych i głębokich przestrzeni, gdzie poluje się na sandacze i toniowe okonie oraz szczupaki, aż po linowo-karasiowe trzcinowiska.

Spływy kajakowe

Na wodach Zalewu Koronowskiego przepływający kajakarze to widok bardzo powszechny. Część z nich pokonuje jezioro jako kolejny etap w spływie Brdą aż do Bydgoszczy, a reszta korzysta z kajaków, aby dzięki nim poznawać uroki tutejszej przyrody. Bardziej ambitni kajakarze, o zacięciu survivalowym, mogą pokusić się o próbę pokonania szlaku jezior rynny byszewskiej, połączonych z Zalewem Koronowskim rzeką Krówką. Wszystkie te jeziora są również ze sobą połączone, jednak na sporych odcinkach kajaki trzeba przenosić lub przeciągać.
Sprzęt niezbędny do uprawiania turystyki kajakowej można wypożyczyć w wielu ośrodkach zlokalizowanych nad Zalewem.

Wypożyczalnie sprzętu

Ośrodek Wypoczynkowy „Wrzos” w Wielonku
Dostępny sprzęt: rowery wodne, kajaki

Ośrodek Wypoczynkowy „Sokółka” w Sokole Kuźnicy
Dostępny sprzęt: rowery wodne, kajaki, narty wodne

Stanica Wodna PTTK w Sokole Kuźnicy-Klonowie
Dostępny sprzęt: rowery wodne kajaki

Ośrodek Wczasowy „Ustronie Leśne” w Zamrzenicy
Dostępny sprzęt: rowery wodne, kajakiOśrodek Wypoczynkowy „Wrzos”  we Wielonku
tel.+48 52 382 26 75 / +48 607 338 120 / +48 607 426 708
ow.wielonek@wp.pl

Ośrodek położony jest w nadleśnictwie Zamrzenica nad brzegiem Zalewu Koronowskiego, w lesie iglasto-liściastym na powierzchni ok. 5 ha.
Na terenie Ośrodka Wypoczynkowego znajdują się pomosty, przy których istnieje możliwość cumowania jachtów. Świadczone są również usługi czarterowania jachtów i wypożyczania innego sprzętu pływającego. Oprócz tego ośrodek oferuje domki campingowe, świetlicę, bar, saunę, boiska do gier zespołowych oraz skutery lądowe, quady i rowery.

 Stanica PTTK w Sokole Kuźnicy
89-524 Klonowo
tel. +48 52 334 12 92
Rezerwacje miejsc w stanicy lub w PTTK Bydgoszcz tel. +48 52 322 35 89.

Stanica położona jest nad Jeziorem Koronowskim na zalesionym terenie ok. 15 km na pn. od Koronowa. Zbiornik zasobny jest w ryby, a lasy w runo. To punkt etapowy spływów kajakowych Brdą. Obiekt o standardzie turystycznym czynny od maja do września.
Na terenie Stanicy Wodnej istnieje możliwość cumowania jachtów przy pomostach. Oprócz tego na terenie ośrodka zlokalizowane są domki letniskowe do wynajęcia, pole campingowe, kąpielisko niestrzeżone, wypożyczalnia sprzętu wodnego, sklep spożywczy, sanitariaty, świetlica.


Ośrodek Wczasowy „Leśne Ustronie” w Zamrzenicy
Zamrzenica, 89-510 Bysław
tel. +48 52 334 11 77
zamrzenica@interia.pl

Ośrodek położony jest na północnym krańcu Zalewu Koronowskiego. Istnieje możliwość cumowania jachtów przy pomoście.
Na terenie ośrodka nad Jeziorem Koronowskim znajdują się: domki campingowe, przystań, letnia kawiarnia z salą dancingową i słonecznym tarasem, biblioteka, tenis stołowy, sklepik spożywczy, ogrodzony plac zabaw dla dzieci, parking, boisko do piłki nożnej i siatkówki, kosz do koszykówki, miejsce na ognisko, murowany grill, wypożyczalnia rowerów kołowych i sprzętu wodnego (kajaki, kanadyjki, rowery wodne, łodzie wiosłowe). Nad jeziorem jest własna wydzielona plaża i kąpielisko.

Nagrałeś ciekawą trasę w Borowiackich Szlakach?
dodaj
Chcesz dodać ciekawy obiekt do Borowiackich Szlaków?
dodaj
Znasz interesującą historię o Borowiackich Szlakach?
dodaj