MÓWIĄCE KAMIENIE

Bysław – XIX wieczny Kościół Przemienienia Pańskiego; jezioro Bysławskie; lapidarium 700-lecia Bysławia

zdjecie


Kościół w Bysławiu Parafia Przemienienia Pańskiego
89-510 Bysław
Główna 69
tel. 52 334 98 21
Porządek Mszy Świętych:
Poniedziałek, wtorek, czwartek 9.00
Środa, piątek, sobota 17.00
Niedziela i święta 8.00, 10.00
Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, wybudowany został w latach 1886-1888 w miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła, datowanego już w XVI wieku. Jak czytamy na tablicy znajdującej się w kruchcie kościoła, nazwa miejscowości prawdopodobnie jest pochodną imienia męskiego Zbysław. Do mającej tu swoją siedzibę parafii należą również kościół wraz z klasztorem w Bysławku oraz nowowybudowany kościół św. Floriana w Minikowie.
Lapidarium 700-lecia
Jest to zaiste dziwny obiekt żywej pamięci wielkiego jubileuszu. „Park 700-lecia Bysławia” utworzono całkowicie siłami zapału społecznego. Ułożono „lapidarium bysławskie”. Jest to zbiór siedmiu dużych głazów symbolizujących siedem wieków Bysławia. Wzrasta tu kilkanaście „drzew rodowych”. Pod każdym z nich na razie małych, bo siedmioletnich drzewek znajduje się certyfikat. Mówi on o rodzinie, która posadziła to drzewo, a butelka zawiera ponadto niekiedy jeszcze wiele ciekawostek. Na przykład: zdjęcia, listy, banknoty, monety, włosy, paznokcie, kawałki taśm magnetofonowych. Podobno rekordziści schowali w te butelki około stu różnych gadżetów i pamiątek. Na terenie Bysławia rośnie takich drzewek 72 szt. Najwięcej na terenie Zespołu Szkół.
Z okazji obchodów 100 –Lecia Odzyskania Niepodległości w dniu 11 listopada 2018 r. w parku 700-Lecia w Bysławiu dokonano wmurowania kapsuły czasu. Inicjatorem przedsięwzięcia był Sołtys oraz rada Sołecka z Bysławia.
Nagrałeś ciekawą trasę w Borowiackich Szlakach?
dodaj
Chcesz dodać ciekawy obiekt do Borowiackich Szlaków?
dodaj
Znasz interesującą historię o Borowiackich Szlakach?
dodaj